22 ביוני 2010

סדנה מצולמת - תמונה תלת מימדית מוסיקלית

עדיה ברקוביץ


החודש אנחנו עוסקות בנושא מוסיקה ולכן גם הסדנה קשורה לנושא...זהו פרויקט קטן ונחמד שניתן להסב אותו לכל נושא. הפרויקט מתאים לביצוע עם ילדים ויכול להוות קישוט מקסים על המדף בחדרם.
בסיס התמונה הוא למעשה קופסה וזה עיקר הסדנה
(ניתן כמובן להשתמש במסגרת תמונה מוכנה למראה מקצועי יותר).


החומרים:
קארדסטוק מדוגם בגודל 30X30 ס"מ
חתיכת קרטון ביצוע או קרטון אפור בגודל 14X14 ס"מ
4 חתיכות קרטון ביצוע או קרטון אפור בגודל 14X3 ס"מ כל אחת
קישוטים שונים


בוחרים את הצד של הקארדסטוק שיהיה חיצוני ומשרטטים על הצד השני את תווי הקיפול והחיתוך של הקופסה. מידות החלקים מצוינות בתמונה, כל חלקי הקופסה שלא צוינו מידותיהם, בעלי אותן מידות כמו אלו שצוינו. מצורף גם שרטוט להדפסה אותו יש להגדיל בהתאם.


לאחר שרטוט הקוים וחיתוך צורת הקופסה, מתחילים לקפל, אבל קודם לכן עוברים עם מכשיר כלשהו בעל חוד קהה על קוי הקיפול על מנת שיהיה קל לקפל.


השלב הבא הוא שלב חיזוק הקופסה. מאחר ואנו רוצים ליצור ממנה תמונה תלת מימדית שתעמוד על מדף בלי ליפול ושתוכל לשאת את הקישוטים השונים, כדאי לחזק את גב הקופסה ודפנותיה. מי שאינו מעוניין לחזק את הקופסה, יכול לדלג על השלב הזה.
נחזק קודם את דפנות הקופסה. נדביק את פסי הקרטון (ארבעה פסים שהכנו קודם בגודל 3X14) על פי התמונה, שימו לב שהפסים קצרים יותר מהסימון על הקארדסטוק וזאת כדי שיהיה קל יותר לקפל בגלל נפח הקרטון.
בתמונה ניתן גם לראות את כיוון קיפולי הקארדסטוק לקראת הדבקתם.


אחרי שהדבקנו את פסי הקרטון, מתחילים לקפל את שארית הקארדסטוק ולמעשה מכסים עם רצועת הקארדסטוק את רצועת הקרטון, כמו בתמונות הבאות.
* בשלב הזה ניתן להדביק את מלבן הקרטון לגב הקופסה, לאחר שציפינו אותו בחתיכת נייר או קארדסטוק כרצוננו. בסדנה הנוכחית, הדבקתי את המלבן רק לאחר תהליך קיפול הדפנות. הדבקה לפני קיפול הדפנות תיצור למעשה אשליה של רקע קטן יותר, כיוון שכנפי הדפנות מודבקות אל גב הקופסה.כאן ניתן לראות את שני הצדדים הנגדיים מקופלים. ממשיכים לקפל את שאר חלקי הקופסה, עד שאנחנו נותרים עם ארבע כנפיים קטנות מחוץ לקופסה.
מדביקים את הכנפיים אל הקופסה ליצירת קופסה שלמה.


עכשיו יוצרים את הגב של הקופסה. עוטפים את הקרטון המרובע שהכנו בחתיכת קארדסטוק מתאים בגודל 16X16 ס"מ ומכניסים פנימה לתוך הקופסה. אני מציעה להכניס צד אחד של הקרטון עוד לפני עטיפתו בקארדסטוק, כדי לראות שהוא נכנס בקלות. אם לא, כדאי להוריד מילימטר או שניים מכל צד. והקופסה מוכנה!
(אני בחרתי לשים קארדסטוק חלק בגב הקופסה, כדי שהרקע לא יגנוב את ההצגה, אבל אחרי שהרגשתי שהרקע אנמי מדי, הוספתי החתמות של פייזלי בעזרת דיו גירי, ליצירת עניין).


כעת ניתן להשתמש בקופסה כקופסה או להמשיך וליצור את התמונה התלת מימדית.


הקארדסטוק בו השתמשתי הזכיר לי מראה היפי/רטרו/שנות ה-70 ולכן הלכתי על הכיוון הזה. לקחתי החתמה של ילד והחלטתי לשנות את התסרוקת העכשוית שלו, לתסרוקת אפרו. שרטטתי ביד חופשית, גזרתי, צבעתי בצבעי מים והדבקתי על התסרוקת המקורית בחותמת.ואם כבר מוסיקה, אז למה לא להפוך אותו למוסיקאי? חותמת גיטרה עשתה את ההבדל.כדי שהדמות הדו מימדית תעמוד בתוך הקופסה, הוספתי לה תמיכה. גזרתי משארית קארדסטוק של הקופסא מעמד קטן, יצרתי קיפול בתחתית המעמד והדבקתי את הדמות.
הוספתי גם שלט עם ציטוט מוסיקלי. הציטוט הודפס במדפסת על בריסטול לבן ונחתך בתבנית של קאטלבאג. הרקע של השלט עשוי חתיכת קרטון כסוף שמשמש בדרך כלל כמכסה של תבנית אלומיניום לאפיה. גם הוא נחתך בתבנית קאטלבאג מעט יותר גדולה מהבריסטול הלבן. את הבריסטול עם הציטוט הדבקתי לרקע הכסוף בדבק תלת מימדי.

השלב הבא הוא חיבור השלט לקופסה. רציתי שהשלט שלי יהיה תלוי. בעזרת מחט חוררתי את שני הקצוות העליונים של הקרטון הכסוף והשחלתי חוט כסף שקצהו קשור מהצד האחורי של השלט.הוספתי פאייט כסוף (שהזכיר לי נצנוץ של כדור דיסקו). קשרתי את הקצה השני של החוט עם פאייט נוסף ובעזרת נקודת דבק, הדבקתי את הפאייט לתקרת הקופסה. כך עשיתי בשני צידי השלט.
לאחר חיבור השלט, הוספתי כמה פאייטים כסופים על גב התמונה ועל התחתית, כדי להוסיף לאוירת הדיסקו. הוספתי שני תקליטים עשויים בריסטול שחור שנחתך בתבנית עיגולים בקאטלבאג. עליו הודבקו עיגולי לבד. גם התקליטים הועמדו באותה טכניקה בה העמדתי את דמות המוסיקאי.


את הרעיון ניתן ליישם בכל נושא ואפשר פשוט לזרום עם הדמיון.


13 תגובות:

ליאת אמר/ה...

מהממת!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! אהבתי מאוד את הסדנא!!!

Big Mook Craft אמר/ה...

נפלא נפלא נפלא!!!!!!!!!!!! הדרכה פשוט מצויינת!!!!!!!!!!!!! תודה!!!!!!!!!!!!!

גרניום אמר/ה...

איזו הדרכה מצויינת!

המון תודה.

העבודה שלך מאוד מיוחדת!

הבלוג של אלישקה אמר/ה...

יופי של קופסא וסדנא!!

פיצ'ולה אמר/ה...

נהדר!
ההדרכה והתוצר!

תודה!

מיכל אמר/ה...

תודה רבה!!!
אהבתי את הסדנא והתוצר, בהחלט עושה חשק!

Yael אמר/ה...

הדרכה נהדרת!!! יופי של רעיון, ויופי של ביצוע (:
תודה.

טשופילה אמר/ה...

מקסים, מקסים.

yaffa אמר/ה...

איזה סדנה מקסימה, רעיון מדליק,
תודה רבה

ריקי אמר/ה...

כל כך יפה, בטוחה שיהיה שימושי!

עינת אמר/ה...

מגניב! ארהתי את הרעיון והביצוע!

nits אמר/ה...

רעיון מקסים, חייבת ליישם

סימפטיה אמר/ה...

תודה על הסדנא המקסימה
אהבתי את התוצאה